Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus)
- Pochodzenie Gatunek należący do rodziny mirtowatych i pochodzący z Australii i Tasmanii. Obecnie znanych jest ok. 25 gatunków tego rodzaju.
- Wysokość W warunkach naturalnych krzew osiąga do 12m wysokości, hodowany w donicach – 2m.
- Liście Kuflik cytrynowy ma lancetowate, szarozielone, sztywne, młode owłosione; nie opadają na zimę.
- Kwiaty: Pojawiają się na szczytach dwuletnich pędów, zebrane w gęste, walcowate kwiatostany o długości ok. 10cm, z długimi, wystającymi pręcikami i żółtymi pylnikami. Kolor pręcików u gatunku czerwony, u odmian czerwony, różowy lub biały. Zawierają nektar, który wabi owady i ptaki. Kwiatostany zakończone są niewielkim pęczkiem liści i przypominają szczotki do mycia butelek.
- Kwitnienie: VI – VIII
- Owoce: Dojrzałe owoce są szare, zdrewniałe, urnowate, niewielkie i zawierają bardzo drobniutki, brązowe nasiona. W uprawie doniczkowej nie zawiązują się.
- Wymagania: Najlepsza do uprawy krzewu jest gleba próchnicza, pulchna, dobrze przepuszczalna np. podłoże do azalii z dodatkiem wermikulitu lub żwiru, wilgotna, o odczynie kwaśnym. Kuflik referuje stanowiska słoneczne, dobrze rośnie w pełnym słońcu.
- Zastosowanie: Roślina doniczkowa, do wnętrz , na tarasy, balkony.
- Cechy szczególne: Gatunek o krzaczastym pokroju. Może być uprawiany jako krzew, roślina pienna lub drzewko bonsai. Rośnie dość szybko. Nie lubi zbyt dużych doniczek. Jest krzewem bardzo światłolubny i dobrze czuje się na zewnątrz w pełnym słońcu pod warunkiem, że temperatura powietrza nie spada poniżej 7oC. Zimę musi spędzić w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10oC. Krzew jest bardzo atrakcyjny, ciekawy i oryginalny. Ozdobę stanowią niezwykłe kwiaty, które utrzymują się na roślinie ok. 2 miesięcy oraz piękne, zimozielone liście.
- Pielęgnacja:
- cięcie: Zabieg konieczny, aby krzew był gęsty, miał pożądany pokrój, nie gubił dolnych liści i obficie kwitł. Młodym roślinom należy przycinać pędy zaraz po kwitnieniu poniżej przekwitniętych kwiatostanów. Ciecie eliminuje ewentualne zawiązywanie nasion, które bardzo osłabia roślinę; Przycinanie starszych egzemplarzy lub osłabionych, pozbawionych liści przez niewłaściwe warunki zimowania może być dość radykalne.
- temperatura uprawy: Latem kuflik nie ma szczególnych wymagań, zimą 7o – 10oC. Roślina nie toleruje spadków temperatury poniżej 7oC.
- nawożenie: W okresie wegetacji zabieg należy wykonywać raz w miesiącu dawką nawozu do roślin kwasolubnych np. azalii. Nie wolno nawozić rośliny przechodzącej okres spoczynku, czyli zimą.
- podlewanie: Kuflik musi być nawadniany tak, aby podłoże w donicy było stale wilgotne. Nadmiar wody należy bezwzględnie usuwać. Do podlewania najlepiej używać letniej wody bez wapnia.
- Choroby i szkodniki: Kuflik cytrynowy bywa atakowany przez przędziorki, tarczniki lub wełnowce.
- Rozmnażanie:
- Odmiany kuflika cytrynowego można rozmnażać jedynie przez sadzonki.
- Rośliny gatunkowe mogą być rozmnażane przez sadzonki oraz z nasion. Nasiona kuflika są dostępne na polskim rynku.
Odmiany hodowlane kuflika cytrynowego:
- ‘Red Cluster’ – o czerwonych kwiatach
- ‘Perth Pink’ – o kwiatach różowych
- ‘Little John’ – karłowa, dorasta do 0,5m, kwiaty czerwone
- ‘White Anzac’ – o białych kwiatach
[smartslider3 slider=3]